İçeriğe git


Resim

Tor Nasıl Kullanılır? Tor Kullanımı

* * * * * 1 Oy Kullanılmış tor nasıl kullanılır tor nasıl çalışır tor nedir tor indir ip nasıl gizlenir

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Titan

Titan
  • Yönetici

  • 796
  • 17 Eylül 2013
  • 443

Tor Nasıl Kullanılır? Tor Kullanımı

 

tor.jpg

 

Merhaba. Bu konuda Tor Browser'ın kullanımı, Tor'un ne işe yaradığı ve Tor'un çalışma sistemi hakkında bilgi vereceğim.

 

Gün geçtikçe İnsanların İnternet'teki gizliliğine verilen önem dahada kötüye gidiyor. Hükümetler güvenlik gerekçesi ile kullanıcıların bütün İnternet hareketlerini kayıt altına alıyor.

 

ABD'nin Ulusal Güvenlik Bürosu (NSA), güvenlik gerekçesi altında, hem ABD içinde hemde dışında cep telefon görüşmelerine ek olarak e-postaları ve İnternet üzerinden gönderilen mesajları da takip ediyor ve kaydediyor. Üstelik şu an NSA 5 ZB veri depolayan yeni veri depolama merkezini inşa ediyor. 5 ZB ne demek mi? 1 milyon TB birleşince 5 ZB ediyor.

 

Tor verilerinizi şifreli ağlar üzerinden ileterek gizliliğinizi koruyan bir İnternet projesi. Tor'un çalışma mantığı şu şekilde:

 

Kalabalıkta olduğunuzu düşünün. A kişisine bir paket verin ve rasgele birine vermesini isteyin. Bunu alan B kişisi, paketin kağıdını okuyup paketi diğer rastgele kişiye versin. C kişisi güvenlik katmanını açsın ve hedef ile içeriği öğrensin. A ile B kişileri hedefi asla bilemez. B ile C kişileri kaynağı asla bilemez. A ile C kişileri birbirinin varlığından haberdar olmaz. İnternet hareketlerinizi izleyen bir kişi, A ve C'ye müdahale etse bile hareketlerinizi tespit edemez. Çünkü veriler şifreli bir şekilde iletilir. Tor bağlantısının kurulabilmesi için en az 3 Tor bilgisayarından geçmesi gerekir.

 

Tor kullanımını daha iyi anlamanız açısından şöyle bir şema hazırlamaya çalıştım.

 

tor ağı.png

 

Gelelim Tor'un nasıl kullanılacağına. Tor'un kullanımı için Windows / Mac / Linux altında çalışan Tor Browser Bundle (Tor İnternet Tarayıcısı)'ı indirmeniz gerekmekte. Buradan sitemiz üzerinden indirebilirsiniz.

 

Windows'da Tor'u indirdikten sonra dosyalarını bir klasöre çıkarmalısınız.

 

tor kullanımı (1).png

 

tor kullanımı (2).png

 

Dosyaları çıkarttığınız klasöre girip "Start Tor Browser.exe" ye tıklayarak Tor'u başlatabilirsiniz.

 

tor kullanımı (3).png

 

tor kullanımı (4).png

 

Tor ayarlarını yapabileceğiniz Vidalia penceresi açılacak ve Tor ağı kurulduktan sonra Tor Browser başlatılacaktır. Use New Identity'e tıklayarak başka bir Tor ağına bağlanabilirsiniz.

 

 

 

tor kullanımı (5).png

 

Tor Browser başlatıldıktan sonra Conguralations (Tebrikler) yazan bir sayfa gelirse Tor ağına başarılı bir şekilde bağlanmışsınız demektir.

 

tor kullanımı (6).png

 

Tor Browser Firefox kullanılarak üretilmiş. Yani bu tarayıcıya eklenti yükleyebilirsiniz ama dikkatli olmanızda fayda var. Eklentiler Tor ağından değilde direk sizin bağlantınız üzerinden veri alışverişi yapabilirler. Bu yüzden sadece güvenlikle ilgili eklentileri yüklemenizi öneririm. Zaten Tor içerisinde hali hazırda HTTPS Everywhere, No Script gibi güvenlik eklentilerini bulunduruyor.

 

Tor'un kullanımı ve Tor'un nasıl kullanıldığı ile ilgili yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Bir dahaki Tor ile ilgili yazımda görüşmek üzere. Esen kalın.

 

:indir:

Tor'u indirmek için: http://sanaldosya.or...er-bundle-2325/